Kocham Polskę… nowocześnie

„Nowoczesny patriotyzm to coś, co daje nam radość bycia razem w naszym otoczeniu, w naszej miejscowości, z naszymi przyjaciółmi. Niezależnie od tego, że są między nami różnice wieku, płci, poglądów politycznych, mamy coś, co nas łączy – wspólne korzenie. To jest właśnie to, co nas łączy, a nie dzieli. Z każdym człowiekiem można znaleźć linię porozumienia. Patriotyzm, to także wspólna radość z tego, z czego możemy być dumni.” – powiedział Szef Kancelarii Prezydenta RP, Jacek Michałowski uczniom w Stegnach. Minister Michałowski oraz inni ministrowie i doradcy Prezydenta Bronisława Komorowskiego byli wolontariuszami w ramach projektu „Nowoczesny Patriotyzm”.

12 marca, w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbędzie się gala podsumowująca pierwszą edycję projektu „Nowoczesny Patriotyzm” - inicjatywy Kancelarii Prezydenta RP i Fundacji Rozwoju Wolontariatu. Uczestnicy programu wzięli udział w warsztatach edukacyjnych, rozmawiali o tym czym patriotyzm i miłość do Polski jest dzisiaj, dlaczego możemy być dumni z małej i dużej ojczyzny, czym są symbole narodowe i dlaczego w sprawy kraju warto się angażować. Projekt został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

Nauka przez zabawę i współdziałanie - tworzenie komiksów, filmów, prezentacji multimedialnych, turnieje wiedzy i konkursy. W takiej atmosferze przebiegała pierwsza edycja projektu „Nowoczesny Patriotyzm”. W ramach pilotażowego projektu, który realizowany był od lipca do października Ministrowie i Doradcy Kancelarii Prezydenta RP spotykali się z uczniami, by rozmawiać o pojęciu nowoczesnego patriotyzmu oraz dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem. Celem projektu było przede wszystkim upowszechnianie wiedzy o dzisiejszym rozumieniu patriotyzmu i aktywizacja lokalnych społeczności.

W ramach projektu „Nowoczesny Patriotyzm” studenci programu PROJEKTOR-wolontariat studencki wraz z przedstawicielami Kancelarii Prezydenta RP przeprowadzili cykl 11 warsztatów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży z małych miejscowości. Taka formuła warsztatów edukacyjnych i przekazywania wiedzy przez studentów-wolontariuszy młodszym kolegom, to unikatowe podejście Fundacji Rozwoju Wolontariatu zainicjowane przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.

„Program „PROJEKTOR – wolontariat studencki” to przede wszystkim doskonale sprawdzona metodologia, sprawiająca, że wszyscy uczestnicy programu stają się zaangażowanymi, świadomymi „nośnikami” wiedzy i pozytywnych emocji. Naszym celem w projekcie „Nowoczesny Patriotyzm” było przedstawienie uczniom szkół podstawowych oraz gimnazjów, że miłość do Ojczyzny przejawia się nie tylko poprzez świąteczne manifestacje ale także, a może przede wszystkim, w codziennych działaniach oraz poczuciu dumy z miejsca, z którego pochodzimy. Teraz to uczniowie stanowią właśnie ów „nośnik” wiedzy, przekazując informacje rodzicom, swoim kolegom i innym osobom. Tak właśnie buduje się nowoczesny patriotyzm” – mówiZdzisław Hofman, prezes Fundacji Rozwoju Wolontariatu.

W projekcie „Nowoczesny Patriotyzm” uczestniczyło 10 Honorowych Wolontariuszy, 25 studentów - wolontariuszy, ponad 170 uczniów, nauczyciele, dyrektorzy szkół, społeczność i media lokalne. Wśród Honorowych Wolontariuszy, którzy osobiście zaangażowali się w projekty edukacyjne, byli Ministrowie: Jacek Michałowski – Szef Kancelarii Prezydenta RP, Olgierd Dziekoński, Maciej Klimczak, Krzysztof Łaszkiewicz, Sławomir Rybicki Irena Wóycicka oraz Doradcy: Krzysztof Król, Jan Lityński, prof. Tomasz Nałęcz, Henryk Wujec.

„Rangę projektu podnosił osobisty aktywny udział ministrów oraz doradców Prezydenta RP w każdym z 11 warsztatów. Obecność tak ważnych osobistości, które brały udział w zajęciach stanowiła dla dzieci „główną atrakcję”, ale też dawała do zrozumienia, że one same są ważne i ważne są także ich Małe Ojczyzny. Honorowi Wolontariusze byli dla dzieci autorytetami, którzy zazwyczaj niedostępni, teraz wspólnie z nimi pracowali i bawili się. To co pozostanie po pierwszej edycji programu to oprócz fantastycznych doświadczeń i emocji, także widoczne efekty, które zaprezentujemy już 12 marca w Pałacu Prezydenckim.” – podsumowuje Zdzisław Hofman.

INFORMACJE DODATKOWE

Projekty zrealizowane w ramach NOWOCZESNEGO PATRIOTYZMU:

Lp.

Data projektu

Honorowy Wolontariusz

Nazwa placówki

województwo

1

23.07 – 27.07

Doradca Prezydenta  Jan Lityński

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łaźcu

śląskie

2

23.07 – 27.07

Minister Maciej Klimczak

Niepubliczny Zespół Szkolno-Przedszkolny w Idzbarku

warmińsko-mazurskie

3

06.08 – 10.08

Doradca Prezydenta 
prof. Tomasz Nałęcz

Szkoła Podstawowa
w Sobieszczanach

lubelskie

4

06.08 – 10.08

Minister Jacek Michałowski

Zespół Szkół w Stegnie

pomorskie

5

06.08 – 10.08

Doradca Prezydenta  Henryk Wujec

Zespół Szkół im. Józefa Twaroga w Księżomierzu

lubelskie

6

13.08 – 17.08

Minister Sławomir Rybicki

Szkoła Podstawowa im. ks. prałata Józefa Bigusa w Baninie

pomorskie

7

20.08 – 24.08

Minister Olgierd Dziekoński

Szkoła Podstawowa nr 3
im. T. Kościuszki w Gołdapi

warmińsko-mazurskie

8

27.08 – 31.08

Minister Irena Wóycicka

Zespół Szkół im. Batalionów Chłopskich w Ursynowie

mazowieckie

9

 

10.09 – 13.09

Minister Krzysztof Łaszkiewicz

Zespół Oświatowy w Żelkowie Kolonii

mazowieckie

10

24.09 – 28.09

Doradca Prezydenta  Krzysztof Król

Szkoła Podstawowa im. Króla Władysława Jagiełły w Błażowej

podkarpackie

 

11

 

06.11-08.11

Doradca Prezydenta  Krzysztof Król

Szkoła Podstawowa im.
S. Czarnieckiego w Rozniszewie

mazowieckie

 

Fundacja Rozwoju Wolontariatu

Fundacja Rozwoju Wolontariatu powstała w 2010 roku. Jej misją jest tworzenie warunków dla systematycznego, trwałego, opartego o wiedzę rozwoju wolontariatu w Polsce. Fundacja ma na celu także promowanie idei wolontariatu a przez to zaangażowanej, odpowiedzialnej i aktywnej postawy wśród Polaków. W rozumieniu Fundacji wolontariat jest skuteczną metodą  budowania kapitału społecznego,dlategoszczególną wagę przywiązuje do zwiększania świadomości i edukacji nt. wolontariatu, w tym do zwrócenia uwagi różnych środowisk – studentów, uczniów, pracodawców, społeczności i władz lokalnych - na korzyści płynące z doświadczeń wolontariackich. Swoje cele Fundacja realizuje poprzez program „PROJEKTOR – wolontariat studencki”, którego autorem i fundatorem jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. Program Fundacji uzyskał także wsparcie Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, a honorowy patronat nad inicjatywą objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Informacje o programie „PROJEKTOR – wolontariat studencki”:

Celem programu „PROJEKTOR – wolontariat studencki” jest wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży z całej Polski poprzez programy edukacyjne realizowane przez studentów – wolontariuszy. Projekty realizowane przez Fundację koncentrują się na umiejętnościach i kompetencjach wolontariuszy. Zajęcia proponowane i realizowane przez studentów mają formę projektów edukacyjnych, dzięki czemu dzieci i młodzież uczą się przez doświadczenie. Projekty dotyczą konkretnej dziedziny nauki, przedmiotu lub wybranego obszaru aktywności. Studenci prowadzą zajęcia lingwistyczne, artystyczne, związane z ochroną środowiska, psychologiczno-pedagogiczne, informatyczne, humanistyczne, matematyczno-przyrodnicze, sportowe i inne.

< 236277" >
Źródło Fundacja Rozwoju Wolontariatu. Dostarczył netPR.pl
Authors

Related posts

Top