Polskie zwyczaje Zwyczaje noworoczne zwyczaje

Noworoczny zwyczaj ” winszowanie

Śpisz sobie spokojnie po nieprzespanej nocy sylwestrowej, aż to ostry dzwonek do drzwi. Nie wiesz co się dzieje, otwierasz jedno oko, drugie oko, nadstawiasz uszu

Śpisz sobie spokojnie po nieprzespanej nocy sylwestrowej, aż to ostry dzwonek do drzwi. Nie wiesz co się dzieje, otwierasz jedno oko, drugie oko, nadstawiasz uszu a tam dobiegają Cię zza drzwi słodkie dziecięce głosiki coś tam mamlące. Nie miej złudzeń.

Wstań szybko z łóżka, bo to właśnie przyszły do Ciebie noworoczne życzenia. A raczej słodkie głosiki cudownych dzieci, które przyszły rano powinszować. Najpierw więc zaopatrz się w pieniążek lub coś słodkiego, aby odpłacić pięknym za życzenia, potem ostrożnie otwieraj drzwi, aby nie zasypał cię w całości i twojego mieszkania cały wagon owsa. Teraz możesz się też zaopatrzyć już w miotłę.

Zwyczaj winszowania jest bardzo stary i ma wielkie tradycje. Teraz winszować już chodzą tylko dzieci i to nie często. Chyba najbardziej jest to zachowane na wsi lub w małych miastach. Dzieci winszują, czyli składają życzenia noworoczne, najczęściej w postali rymowanych wierszyków, przy okazji obficie sypiąc na próg czy raczej do sieni gospodarza ziarno ” owsa lub pszenicy.

Jeden z wierszyków, jaki pamiętam, brzmiał tak: Leci pszczółka, miodek snuje, ja wam państwo, powinszuję. Byście państwo długo żyli a po śmierci w niebie byli. Piękne. Po prostu cudowne. A teraz można w końcu iść dalej spać,a raczej drzemać, dopóki kolejni winszujący nie zapukają do drzwi.
Mks

hastagi na stronie:

#winszować wikipedia #winszowanie świąteczne #winszowanie noworoczne #wierszyki na winszowanie #winszowanie na nowy rok #winszowanie #winszowania noworoczne #wiersze na winszowanie #winszowania bożonarodzeniowe #winszowania

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


One thought on “Noworoczny zwyczaj ” winszowanie

Comments are closed.