Wiadomości zwyczaje

Przedsiębiorcze miasta i mieszkańcy poszukiwani!

Prawie połowa Polaków wolałaby pracować „na swoim”. Na tle 27 państw członkowskich Unii Europejskiej Polska uplasowała się na 8. miejscu.  Chęć prowadzenia własnej działalności najsilniej deklarują osoby w wieku 30 – 39 lat. W ramach Narodowego Programu Przedsiębiorczości startuje kolejny konkurs dla przedsiębiorców oraz plebiscyt na

Prawie połowa Polaków wolałaby pracować “na swoim”. Na tle 27 państw członkowskich Unii Europejskiej Polska uplasowała się na 8. miejscu.   Chęć prowadzenia własnej działalności najsilniej deklarują osoby w wieku 30 ” 39 lat. W ramach Narodowego Programu Przedsiębiorczości startuje kolejny konkurs dla przedsiębiorców oraz plebiscyt na “Miasto Ludzi Przedsiębiorczych”.

Pierwszy etap zainicjowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości programu rozpoczął się w listopadzie 2012 roku, a zakończy się w lutym 2013 roku. Prowadzone   w tym okresie działania są adresowane zarówno do studentów jak i osób u progu kariery zawodowej. Obecnie rozpoczyna się kolejna części kampanii, skierowana do osób z doświadczeniem na rynku pracy (30-49 lat), zainteresowanych pracą na własny rachunek.

Miejsce dla ludzi przedsiębiorczych

Punkt ciężkości Narodowego Programu Przedsiębiorczości został położony na działania edukacyjne oraz angażowanie społeczeństwa do uczestniczenia w kampanii. Dlatego również w   tym etapie Programu został przewidziany konkurs na najlepszy biznesplan. Udział w nim będą mogły wziąć osoby z miejscowości liczących do 50 tys. mieszkańców. Do 3 marca br. uczestnicy będą mogli zgłaszać swoje biznesplany do konkursu. Następnie autorzy 10 najlepiej ocenionych prac, wspólnie z wybranymi przez siebie ekspertami wezmą udział w drugim etapie, który będzie polegał na dopracowaniu pomysłów na swój biznes. Zostanie również zorganizowany specjalny cykl wydarzeń plenerowych w miejscowościach zamieszkania autorów 10 najlepszych pomysłów.  Zwycięzca otrzyma 60 tys. zł na realizację biznesu, a jego mentor 20 tys. zł.

Dodatkową aktywnością będzie konkurs dla burmistrzów, którzy wraz z mieszkańcami swoich miast będą walczyć o tytuł “Miasta ludzi przedsiębiorczych”. Włodarze miast zostaną zaproszeni do uzupełnienia specjalnych formularzy. Na podstawie zebranych wyników zostanie wyłonione zwycięskie miasto. A mieszkańcy uzupełniając testy w serwisie www.parp.gov.pl/npp będą mogli generować punkty na rzecz swojej miejscowości. Podsumowanie konkursu i ogłoszenie zwycięzcy odbędzie się podczas finałowej Gali w kwietniu.

A to już wiesz?  Ostatki

Przedsiębiorczość w regionach ” ranking

Wskaźnik syntetyczny rozwoju przedsiębiorczości w regionach sporządzany jest   na podstawie miejsca zajmowanego przez dany region w 26 podrankingach województw, które obrazują kształtowanie się zmiennych dotyczących rozwoju przedsiębiorczości, m.in.: liczebności przedsiębiorstw, liczby pracujących w przedsiębiorstwach, wielkości przychodów, kosztów i nakładów inwestycyjnych.

Liderem rankingu prowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości od 3 lat jest województwo mazowieckie, drugie i trzecie miejsce zajmują odpowiednio województwa: wielkopolskie i pomorskie. Na najniższych pozycjach od kilku lat utrzymują się słabiej zurbanizowane województwa:   podkarpackie, lubelskie i warmińsko-mazurskie. Wśród województw, które poprawiły swój syntetyczny wskaźnik przedsiębiorczości w odniesieniu do rankingu z zeszłego roku na uwagę zasługuje województwo świętokrzyskie (wzrost o 28 proc. w stosunku do 2009 roku).

– Ranking przedsiębiorczości w odniesieniu do zmian i pozycji poszczególnych województw jest stabilny na przestrzeni ostatnich lat. Warto podkreślić, że pozytywny wpływ na przedsiębiorczość mają skupiska miejskie o dużej gęstości zaludnienia.  Miasta zapewniają również zdecydowanie lepszy dostęp do infrastruktury, w tym infrastruktury edukacyjnej. Większa gęstość zaludnienia ma również wpływ na rynek zbytu i bliskość potencjalnych klientów. Drugi etap Narodowego Programu Przedsiębiorczości został skierowany do przedsiębiorców z mniejszych miejscowości, którym trudniej jest pozyskać wiedzę oraz nawiązać kontakt z osobami wspierającymi przedsiębiorców tj. aniołami biznesu, mentorami, inwestoramimówi Paulina Zadura ” Lichota, dyrektor Departamentu Przedsiębiorczości i Innowacyjności, PARP.  [1] Entrepreneurship In the EU and beyond. A survey in the EU, EFTA countries, Croatia, Turkey, the US, Japan, South Korea and China. Analytical report, Flash Eurobarometr 283 ” The Gallup Organization, Grudzień 2009.

< 233735" >

Źródło Narodowy Program Przedsiębiorczości. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy