Ubrania – moda nie wygoda

Moda przez wieki bardzo się zmieniała. Niektóre ubrania mają wielkie tradycje, inne zaś powstawały i nikły w cieniu przeszłości. Obecnie ubrania produkuje się w miarę wygodne i modne, co nie oznacza, że nie ma takich szaleństwa na świecie, których nie założyłby człowiek kochający swobodę. Dla niektórych takim szaleństwem jest już sam garnitur czy krawat, dla innych gorset czy przyciasne pantofelki.

W XVI wieku szczytem męskiej elegancji był doublet – pikowany kaftan pochodzenia hiszpańskiego. Przód kaftana był grubo wyścielany watą. Nosząca go osoba wydawał się znacznie grubsza, niż była w rzeczywistości. W drugiej połowie XIX wieku bardzo modne stały się suknie z turniurą. Była to szeroka konstrukcja podtrzymująca suknię z tyłu na wysokości bioder. W średniowieczu nie noszono spodni, ale dwie osobne nogawice, które były przywiązywane do pasa rzemieniami.

W średniowieczu bardzo modne były tak zwane ciżmy. Był to rodzaj butów. Miały bardzo długie noski, które stawały się z czasem coraz dłuższe – tak je projektowano. Wydłużano je do tego stopnia, że aż sięgały do pięty. Groziło to więc upadkiem. Do tej pory o niektórych butach mówi się ciżemki. Być może tylko o tych, podobnych do tamtych z długimi noskami i dosyć wąskich.

Skąd wzięły się rękawiczki? Rękawiczki – dawniej były oznaką zamożności. Tylko wielkie panie i wielcy panowie mieli rękawiczki, Wielcy oznacza w tym przypadku bogaci. Zakładano je po to, żeby pokazać, ze ten, kto je nosi, nie trudzi swych rąk pracą.

A kto wynalazł kalosze, czy może kto je rozpopularyzował? Kalosze są wynalazkiem księcia Wellingtona. Przed bitwą pod Waterloo. To właśnie w 1815 roku Wellington założył wysokie buty bez żadnego zapięcia. Bitwa zakończyła się dla Anglików pomyślnie. Buty te zaczęto od tej pory nosić. Gumowe buty nie przemakały na deszczu, więc stały się, z jasnych przyczyn, bardzo popularne.
mks

Authors
Tags , , , , , ,

Related posts

Top