Modne zwyczaje, czyli moda

Bardzo ciekawe sprawy, skąd wziął się zamek błyskawiczny, płaszcz przeciwdeszczowy i jeansy? A skąd wzięła się piżama? W 1989 roku pewne holenderska firma wyprodukowała zamek błyskawiczny o długości 2,851 metra. Posiadał 2 565 900 ząbków.

To chyba był najdłuższy zamek błyskawiczny w historii, chyba, ze po nim można znaleźć w księdze Guinesa o wiele dłuższy zamek.

Płaszcz przeciwdeszczowy wymyslił Harles Macintosh w 1823 roku. Wtedy to pan ten opracował metodę produkcji materiałów wodoszczelnych. Wklejał warstwę gumy między dwie warstwy płótna. Takie materiały nie od razu zyskały uznanie klientów, ponieważ początkowo były bardzo sztywne. Guma wydzielała bardzo niemiły zapach.

Słowo jeans pochodzi od angielskiej nazwy włoskiego miasta Genua. Dawni żeglarze Genueńscy chodzili w spodniach z grubego żaglowego płótna. Były bardzo mocne i trwałe, dlatego szybko zyskały uznanie także wśród marynarzy brytyjskich i francuskich. Gdy Levi Strauss opuścił rodzinę i rodzinna Bawarię by szukać lepszego życia w Stanach Zjednoczonych zabrał ze sobą zapas mocnego płótna które miała zamiar sprzedawać poszukiwaczom złota na namioty. Poszukiwacze nie potrzebowali jednak namiotów, ale narzekali na spodnie. Dlatego tez stały się wśród nich bardzo popularne spodnie z jeansu. Strauss szył spodnie mocne i trwałe z tego swojego płótna. I to właśnie początek historii amerykańskich jeansów.

A kto wynalazł piżamę i po co? Piżama wywodzi się od dziennego ubrania noszonego w północnych Indiach. Jednak samo słowo piżama nie jest pochodzenia indyjskiego, ale perskiego.
Jakkolwiek by nie było z tą piżamą, jest ona bardzo przydatna, zwłaszcza, kiedy się ma cieplutką piżamę w zimną noc. Odmian piżam dziś mamy bardzo dużo, są robione z różnych materiałów, jednak zasada istoty piżamy się nie zmienia. Po prostu luźny strój do spania.
mks

Authors

Related posts

Top