Dziady śmigustne

Dziady śmigustne

Dziady śmigustne są zwyczajem ludowym związanym ze Świętem Wielkanocy.

Zwyczaj ten występuje na terenie południowej Małopolski, związany jest ze wsią Dobra koło Limanowej.

W nocy z Niedzieli na Poniedziałek Wielkanocny pojawiają się owinięte w słomę maszkary, zwane dziadami śmigustnymi. Twarze ukryte mają za futrzanymi maskami, osmolonymi pończochami, z wycięciami na oczy i nos. Nie odzywają się, wydają tylko pomruki, trąbią na blaszanym rożku. Gestykulując, proszą o datki, polewają wodą.

Z tradycją tą związana jest legenda, która opowiada o tym, jak przed wiekami do wioski przybyli jeńcy z niewoli tatarskiej. Tatarzy obcięli im języki, zmasakrowali twarze. Odziani w łachmany, otuleni słomą, szukali pomocy. Mieszkańcy przyjęli ich, a na pamiątkę tego wydarzenia wieś nazywa się Dobra.

Źródło: wikipedia.org

hastagi na stronie:

#dziady weselne

Authors
Tags , , , , , , ,

Related posts

One Comment;

  1. Rob said:

    w tym roku byłem w Dobrej i miałem szczęście ich oglądać i dlatego jedna uwaga. nie widziałem aby zbierali pieniądze. byłem świadkiem że ludzie chcieli im dać ale nie brali. natomiast w nocy w Wielkanoc odwiedzają domy i dostają w zamian jedzenie i alkohol. robią też różne psikusy np ściągają furtki z zawiasów. ale to co kiedyś było naturalne dziś odbierane jest jako wybryk więc niestety dziady śmigustne z każdym rokiem są coraz bardziej grzeczne. zwyczaj zamiera, np polewanie wodą. polewają raczej tylko samochody którymi ludzie jadą do kościoła nie zaś ludzi. dziewczyny uciekają, nie chcą być polewane aby nie zmoczyć kościułkowych ubrań. ludzie są teraz bardziej zamknięci tak więc nie wiadomo jak długo jeszcze przetrwa ten zwyczaj skoro zainteresowanie ludzi z każdym rokiem jest coraz mniejsze

Comments are closed.

Top